(414)312 95 95

ÇULCUOĞLU…

TATLI İLE ACIYI KARDEŞ ETTİK.

 Urfa mutfağı

Mutfak kültürü, geçmişten gelen en zengin kültürel miraslarımızdan biridir. Urfa Mutfağını, müstesna konumuna getiren, sahip olduğu tarihsel ve kültürel birikimidir. Urfa mutfağında Müslüman, Yahudi, Hıristiyan, Türk, Arap, Süryani, Ermeni, Yezidi, Kürt, vb. her milletten ve her kültürden izler bulabilirsiniz. Hz. İbrahim (a.s)’in sofrasından eksiltmediği “Tırıt” yemeği ve misafirperverliği, ateşe atılması ile öykülendirilen “Çiğköfte”si her Urfalının mutfak kültüründe yaşattığı en önemli mirasıdır. Urfa, Dünya tarihinin yazılmasına kaynak teşkil ettiği gibi insanlığın damak zevkine, sofrasına, mutfağına da kaynaklık etmiştir.

Urfa mutfağında, köfte ve kebap çeşitleri en çok bilinen yemeklerdir. Baharat, un ve pirinç ikinci planda; sebze üçüncü planda kullanılır. Evde yapılan kebap çeşitlerini ve misafire yoğrulan çiğköfteyi erkekler yapar. Özel durumların haricinde genelde yemekleri kadınlar yapar, yemeklerin tadına erkekler bakar onları yönlendirir. Onun içindir ki Urfa mutfak geleneğinde “Erkeklerin damak zevkine uygun olarak yemekler yapılır” demek doğru olur. Böyle olduğu için Urfalı erkekler, yemek yapmasını bilmese de yemeğin kalitesini çok iyi bilirler. Urfa Mutfağında, kız çocukları küçük yaşlardan itibaren annelerinin eli altında çalışarak her türlü yemeğin malzemesini hazırlama, kıvamında pişirme, tadını tuzunu ayarlama, servis yapma, sofra düzenini oluşturma, misafir ağırlama ve en önemlisi sofra adabını öğrenirler.

Sabah kahvaltıları evlerde yapılır. Her ailede bir öğün, ana öğün olarak kabul edilir. Urfa’da, genelde akşam yemeği ana öğün yemeği olarak kabul edilir. Ana öğünde günlük yemek yapılır, aile fertleri çok önemli olmadıkça ana öğün olarak kurulan sofrada bulunur, bu yemeğe katılmak, sofra adabının bir gereğidir, büyüklerini saymaktır. Önemli olan yemek değil, aile ile beraber olmaktır. Genellikle yaz mevsiminde patlıcanlı ve domatesli kebap, patlıcan, domates ve biber üçlüsünden oluşan fırın ağırlıklı yemekler, kış mevsiminde et yemekleri, çorbalar ve pilav çeşitleri yapılır. Sonbahar ve kış aylarında çiğköfte, ilkbaharda mercimekli ve yumurtalı köfte, yaz aylarında ise yumurtalı köfte daha çok yapılır.

Urfa Mutfağında, hangi mevsimde olursa olsun misafir çağırıldığında, mutlaka etli bir yemek yapılır. “Bostana” veya “Cacık”, fazladan olarak “Dolmalı Köfte” veya “İçli Köfte”, sonrasında ise tatlı çeşidi olarak “Katmer”, “Şıllık” veya “Kadayıf” ikram edilir. İlk başta çorba; yemeğin sonunda ise meyve ikramı yapılır. Sıra gecesinde misafirlere yapılan değişmez ikram ise çiğköftedir.

Tatlının ve acının buluştuğu mekân: ÇULCUOĞLU

TATLI İLE ACIYI KARDEŞ ETTİK.

Yukarıda kısaca belirttiğimiz özellikleri ve nitelikleri görmek, damağın aradığı tadı Urfa’da bulmak üzere yolunuz mutlaka bu şehre düşmeli…

Bu kadar geniş ve birikimli bir kültüre sahip olan bir şehirde ikram etmek misafir ağırlamak zor iştir.

Ne kadar bilirseniz bilin gelen misafirleriniz sizi bir çeşit katmakta.

Şanlıurfa bilinen bir atasözü daima hafızamızda hep yer etmiştir.

“Urfalıya iki şeyi beğendiremezsiniz bir müzik diğeri yemektir.” Bu da Şanlıurfa’nın bu konuda ne kadar ileride olduğunun göstergesidir.

Çulcuoğlu olarak 1965 yılından itibaren kazanılan tecrübe ile kendi hayallerimizin de sınırlarını aşarak iyinin en iyisini müşterilerimize sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Tarih diyarı, kültürün başkenti, her bir köşesinde folklorun tüm ögelerine rastlanabilecek Şanlıurfa’mız, kaliteli buğdayın, sade koyun yağının, fıstığın mekanında usta ellerle hazırlanan tatlılarımız ile leziz etlerimizden oluşan kebap çeşitlerimizle ÇULCUOĞLU’nda  konuk ağırlamanın onurunu yaşıyoruz.

ÇULCUOĞLU yarım asır önce küçük bir mekanda baklavacılık ile hizmet sunarken şimdi 300 m2 kapalı bin m2 alanda 50 kişilik deneyimli personeli ile her türlü konfor rahatlık, hijyen ve lezzeti ön planda tutarak hizmet sunumuna devam etmektedir

KALİTEYİ YAKALADIK

Kökeni Selçuklulara kadar inen saray tatlısı olarak ikramda en üstlerde olan baklava imalatında yapılan titiz çalışma, kullanılan kaliteli doğal malzeme ile baklavacılıkta kaliteyi yakalamış bulunmaktayız.

Bir baklava hayal edin; unu Şanlıurfa Harran bölgesinden kaliteli sert buğdaydan olsun,

Sadeyağı; katkısız, Şanlıurfa tektek dağlarında yayılan koyundan olsun.

Fıstığı; Şanlıurfada sıcak iklimde yetişen boz fıstıktan olsun.

Usta ellerde açılan yufka ile tatlıların padişahı baklavayı heyecanla misafirlerimize sunarken misafir memnuniyetimiz bizi daha da ileriye taşıdı.

“Yolunuz Urfa’ya, Urfa’da ÇULCUOĞLUNA düşmeli” düsduru ile geçmişin izlerini geçmişten gelen lezzetle mistik ve huzur mekanı culcuoğlunda siz misafirlerimize hizmet ve ikram etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.